Peikko rakennuttaa lentomäen Lahden urheilukeskukseen

April, 1, 2023

Peikko tukee Lahden kaupungin kisahakemusta vuoden 2029 MM-kisoille. 


Peikko rakennuttaa Lahden urheilukeskukseen lentomäen vuoden 2029 hiihdon MM-kisoja varten. Mäen rakennesuunnittelusta vastaavat Peikon kokeneet rakennesuunnittelijat, ja päätoteuttajaksi on valittu Pohjolan hyppytorniurakointi ky. Kokemusasiantuntijana projektissa toimii vuoden 1981 lentomäen maailmanmestari Jari Puikkonen. Mäki valmistuu vuoden 2028 Salpausselän kisoihin, jotka ovat samalla MM-kisojen esikisat.

Mäki tullaan rakentamaan nykyisen suurmäen yli hyödyntäen ”betonin” olemassa olevia rakenteita. Lentomäen HS-piste on 245 metriä ja se on valmistuessaan maailman suurin lentomäki. Uuden tornin rakenteet koostuvat Peikon vähähiilisistä DELTABEAM® Green -palkeista sekä Consolis Parman vähähiilisistä betonielementeistä. Mäki tulee olemaan väriltään vihreä, jotta se sulautuu osaksi Salpausselän maastoja ja ilmentää Lahden kaupungin hiilineutraaliustavoitteita.

Alastulorinteeseen rakennetaan lisäksi 100 metrin uima-allas, joka tulee korvaamaan nykyisen maauimalan. Allas tulee olemaan maailman ensimmäinen ylämäkiuimala, jossa voi harjoitella vaativampiakin uimataitoja. Juomavalmistaja Red Bull aikoo korvata suositun ylämäkijuoksutapahtuman uudella duathlon-kilpailulla, jossa rankan juoksuosuuden lisäksi tullaan mittelöimään myös ylämäkiuinnissa.

Havainnekuva Lahden lentomäestä
Havainnekuva Lahden lentomäestä. 

Projektia on valmisteltu jo hyvän aikaa kabinettien suljettujen ovien takana. Suomen hiihtoliiton ja Lahden kaupungin lisäksi FIS on näyttänyt hankkeelle vihreää valoa, ja luvannut saunasopimuksella vuoden 2030 lentomäen MM-kilpailut Lahteen. Rakennusvalvonnan mukaan lupaprosessi liukuu pehmeästi maaliin kesään mennessä eikä projektin odoteta putoavan tyhjälle kummulle.

Uuden lentomäen ennakoidaan piristävän myös Lahden Hiihtoseuran mäkihypyn ja yhdistetyn toimintaa. Uusia junioriryhmiä onkin suunnitteilla eteläisen Suomen 10-16 -vuotiaille junioreille. Myös mäkihypyn ja yhdistetyn yläkoululeiritys siirtyy Salpausselän yläkoulun järjestettäväksi uuden talviurheilumekan valmistuttua.

Lisätietoja: Popi Taananen ja Rusa Esila

Share
Takaisin artikkeleihin