Lapset mukaan töihin -päivästä on tullut Peikolla jo perinne. Lasten oikeuksien viikolla järjestettävän tapahtuman tavoitteena on tutustuttaa lapsia työelämään. Lisäksi lasten on tärkeää päästä näkemään missä ja minkälaisissa tehtävissä heidän vanhempansa työskentelevät.
Osallistujamäärä on ollut kasvussa joka vuosi, ja Peikko on toivottanut tervetulleiksi kaikki 4-15 -vuotiaat lapset. Siinä missä pienimmät ovat ihailleet tehtaan robotteja ja piirtäneet Peikkoja, isommat ovat pääseet harjoittelemaan insinööritaitoja, kyberturvallisuusasioita ja kokoustamaan myynnin sekä johtoryhmän roolissa.
Peikko Finlandin toimitusjohtaja Esa Rusila kertoo lapsipäivän olevan ylivoimaisesti suosituin Peikolla.
- Päivä on saanut erityisen paljon kehuja niin lapsilta kuin heidän vanhemmiltaan. Moni lapsi on ilmoittanut tulevansa isona Peikolle töihin, Rusila kuvailee.
Vaikka tapahtuma vaatii paljon järjestelyitä, on se Rusilan mukaan sen arvoista. Peikko haluaa näyttää konkreettisesti olevansa perheystävällinen työpaikka sekä innostaa uusia osaajia metallialalle. Siksi perinnettä on päätetty jatkaa tänäkin vuonna.
Yläkoululaisten Yrityskylässä harjoitellaan yrityksen pyörittämistä
Nuorten yrittäjyys ja talous NYT:n organisoimassa Yrityskylässä nuoret opettelevat työelämätaitoja, taloudenhallintaa, yrittäjyyttä ja yhteistyötä. Peikko on ollut Yrityskylä Hämeen toiminnassa mukana heti alusta lähtien, ja viime lukuvuonna Hämeen Yrityskylässä vieraili 4 948 yhdeksäsluokkalaista, mikä vastaa yli 90 prosenttia alueen ikäluokasta.
Ennen Yrityskylään tuloa nuoret tutustuvat oppimateriaaleihin koulussa ja harjoittelevat työnhakua Yrityskylässä toimiviin yrityksiin. Kun h-hetki koittaa, oppilaat viettävät päivän toimimalla eri rooleissa ja kilpaillen toisiaan vastaan. Pelillinen ympäristö on nuorille mieluinen ja turvallinen vaihtoehto harjoitella liike-elämätaitoja.
- Meille on tärkeää olla mukana paikallisesti, ja samalla haluamme mahdollistaa oppimiskokemuksen tasavertaisesti kaikille nuorille. Toivomme tietysti, että saisimme heidät kiinnostumaan Peikosta työnantajana sekä jatkamaan opintoja yläkoulun jälkeen parhaaksi katsomalleen urapolulle, Rusila sanoo.
NYT:in julkaiseman lukuvuosiraportin 2025-2026 mukaan nuorten näkemykset työelämästä jakautuvat voimakkaasti taustan mukaan. Silti kolme neljästä uskoo löytävänsä paikkansa työelämässä. Kysely osoittaa myös sen, että onnistuneet työkokemukset ja yhteenkuuluvuus oman lähiympäristön kanssa vahvistavat nuorten uskoa omiin kykyihin tulevaisuudessa.
Lukiolaisten sijoittajakoulun tuotot hyväntekeväisyyteen
Lahden yhteiskoulun lukion yhteiskunta- ja talouslinjan abiturientit osallistuivat kaksivuotiseen Sijoittajakouluun, jossa opeteltiin sijoittamisen perusteita. Sijoittajakoulu on NYT:in kehittämä opintojakso, jonka tavoite on sijoittamisen ohella opettaa osakesäästämisen perusteita ja kehittää oman talouden hallintaa.
Vaikka sijoittamista voisi harjoitella myös ilman pääomaa, avaa oikean rahan sijoittaminen konkreettisen oppimisen ja vastuullisuuden näkökulmia. Peikko Finland lahjoitti projektiin 10 000 euron hyväntekeväisyyssalkun, jonka sijoituspäätöksistä vastasi 18 nuoren opiskelijaryhmä. Jokainen nuori ehdotti ja perusteli omia valintojaan Helsingin pörssin yrityksistä, jonka jälkeen he äänestivät lopullisista sijoituskohteista.
Kahden vuoden aikana maailmalla ehti tapahtua paljon, mikä osaltaan heijastui myös tuloksiin. Salkun tuotto oli huikea 32,1 % eli voittoa kertyi 3 216 euroa. Sijoittajakoulun sääntöjen mukaan mahdolliset voitot ohjataan hyväntekeväisyyteen. Eri vaihtoehtojen joukosta nuoret päätyivät tukemaan mielenterveyttä ja paikallisuutta lahjoittamalla tuottopotin MIELI ry:n Hämeen paikallisyhdistykselle.
- Olen erittäin tyytyväinen sekä sijoittajakoulun lopputulokseen että valittuun lahjoituskohteeseen. Jokainen mielenterveyteen sijoitettu euro maksaa itsensä moninkertaisesti takaisin, Rusila toteaa.
LYK Sijoittajakoulun päätöstilaisuus Kuva Nina Vaittinen
Lasten ja nuorten tukeminen jatkuu edelleen
Peikko on sitoutunut jatkamaan yhteistyötä NYT:in kanssa myös tulevina vuosina. Käytännössä kaikki Hämeen alueen yläkoulujen yhdeksäsluokkalaiset tulevat vierailemaan Yrityskylässä opiskeltuaan ensin pohjaopinnot omissa kouluissaan. Myös Sijoittajakoulu saa jatkoa Lahden yhteiskoulun lukiossa.
Pienemmät lapset pääsevät tutustumaan kevyemmin työelämään ja vanhempiensa työpaikkaan Lapset mukaan töihin -päivässä. Moni lapsi on osallistunut päivään jo useamman kerran, joten ohjelmaa muokataan vuosi vuodelta erilaiseksi, jotta erilaiset roolit ja työtehtävät tulisivat lapsille monin tavoin tutuksi. Ja mikä parasta, peikkolaiset ovat itsekin innolla mukana rakentamassa päivän ohjelmaa tulevalle työelämän sukupolvelle!



