Peikon pilariliitokset turvallisesti käytössä yli 35 maassa

Nopea, helppo ja turvallinen suunnitella ja käyttää. Peikon suunnittelutyökaluilla mitoitettu pilariliitos voidaan siirtää suoraan Tekla-malliin.

Pilariliitoksen edut

  • yksinkertainen ja nopea suunnitteluprosessi
  • testattu, luotettava ja turvallinen liitos
  • hyväksytysti käytössä 35 maassa
  • nopea ja turvallinen asennus
  • jäykkyys vastaa paikallavaluna tehtyä liitosta
  • toiminta testattu myös seismisille rasituksille

Nopea ja helppo asennus

Pulttiliitoksilla voidaan helposti asentaa pilarit perustuksiin ja palkkeihin tai tehdä pilari-pilariliitos. PPL-asennussapluunaa käyttämällä varmistetaan oikea pulttijako ja vaivaton asennus.

Liitokset tehdään pilarikengillä ja ankkurointipulteilla. Pilarikengät valetaan betonielementtipilareihin ja ankkurointipultit perustuksiin tai pilarin yläpäähän pilarijatkosta varten.

Mekaanisen pulttiliitoksen ansiosta asennus sujuu pienemmällä asennusryhmällä eikä tilapäistä tuentaa tarvita. Momenttijäykkä liitos kestää asennusaikaiset kuormat ilman tukemista heti muttereiden kiristyksen jälkeen, ja vapauttaa nosturin seuraavan pilarin nostoon. Juotosbetonoidun pulttiliitoksen jäykkyys vastaa paikallavaluna tehtyä liitosta.

Helppo ja yksinkertainen suunnitella

Peikon pilariliitoksia käytettäessä voidaan hyödyntää Peikon suunnitteluohjelmia jotka helpottavat ja nopeuttavat suunnitteluprosessia.

  • Peikko Designer® -suunnitteluohjelmisto liitosten mitoittamiseen
  • Tekla-, Revit- ja AutoCAD-suunnittelukomponentit

Lue lisää ja lataa suunnittelutyökaluja

Tekninen asiakaspalvelumme käytettävissäsi

Tarvitsetko apua? Peikon tekninen asiakaspalvelu on käytettävissäsi suunnittelu- ja rakennusvaiheessa.

Heikki Jäämaa

Myyntijohtaja

Puh. 020 707 5432
Mobiili 040 712 3432
heikki.jaamaa@peikko.com

Janne Saarivirta

Myyntipäällikkö

Päijät-Häme, Pirkanmaa, Etelä-Pohjanmaa

Puh. 020 707 5255
Mobiili 044 312 3205
janne.saarivirta@peikko.com

Pertti Nenonen

Myyntipäällikkö

Uusimaa, Kaakkois-Suomi

Puh. 020 707 5245
Mobiili 044 712 3230
pertti.nenonen@peikko.com

 

 

Sampsa Taitto

Myyntipäällikkö

Lounais-Suomi, PK-seutu, Länsi-Uusimaa

Puh. 020 707 5310
Mobiili 040 751 8073
sampsa.taitto@peikko.com

Toni Metsi

Myyntipäällikkö

Pohjois-Suomi

Puh. 020 707 5267
Mobiili 044 712 3530
toni.metsi@peikko.com

Jussi Happonen

Myyntipäällikkö

Itä- ja Keski-Suomi

Mobiili 040 712 3424
jussi.happonen@peikko.com

 

 

Markus Vornanen

Myyntipäällikkö

PETRA®-ontelolaattakannakkeet

Puh. 020 707 5268
Mobiili 044 7123 637
markus.vornanen@peikko.com

Kimmo Varvikko

Liiketoimintapäällikkö

Elementtitehtaat

Puh. 020 707 5305
Mobiili 040 548 2311
kimmo.varvikko@peikko.com

Raine Niemi

Tekninen myyjä

Puh. 020 707 5223
raine.niemi@peikko.com