Uutiset

Share |
  • 06.02.2012 Peikko Finland

    Tuotemuutos - PEC-pilarikenkä korvaa PPKM-pilarikengän

    Peikon PPKM-pilarikenkä poistuu tuotevalikoimasta kevään 2012 aikana. Korvaava tuote on PEC-pilarikenkä. Syynä muutokseen on pilarikenkävalikoiman selkeyttäminen, siirtyminen Eurokoodipohjaiseen mitoitukseen sekä muutokset tuotantotekniikassa.

    Vastaavuus ja tekniset tiedot

    PEC-pilarikengät ovat Eurokoodien mukaisilta kapasiteeteiltaan vastaavat PPKM-pilarikenkien kanssa. Molemmissa tuoteperheissä käytetään liittyvinä ankkurointipultteina PPM-pultteja. 

    Kenkien geometriassa ja lisäraudoituksissa on pieniä eroja, jotka on otettava huomioon tuotteita vaihdettaessa. Teknistä lisätietoa pilarikengän vaihtamisesta.

    PEC-kenkien tekninen käyttöohje
    Suomen Betoniyhdityksen käyttöseloste

    Peikko Designer®

    Tuotemuutos on toteutettu Peikko Designer® -laskentaohjelmaan, jonka avulla muutoksen suunnittelu on helppo toteuttaa. Suunnitellessasi päivitä ohjelmaversio uusimpaan.

    Rekisteröidy Peikko Designer® -laskentaohjelmaan

    Peikon pilarikenkävalikoima

    Muutoksen jälkeen Peikon pilarikenkävalikoimaan jää kaksi selkeää tuoteperhettä, jotka on jaoteltu liittyvän ankkurointipultin mukaan.

    • HPKM-pilarikenkiä käytetään HPM-harjateräspulttien kanssa
    • PEC-pilarikenkiä käytetään PPM-korkealujuuspulttien kanssa.

    Lisätietoja tuotemuutoksesta saa myös Peikon teknisestä asiakaspalvelusta.

     

Share |

Referenssit: Peikon ratkaisut betonipinnan alla

Peikko offices